Daň z nabytí nemovitých věcí ZRUŠENA - Švandová Reality

Daň z nabytí nemovitých věcí ZRUŠENA

-2 minuty čtení-

Dne 26. 9. 2020 byl vyhlášen ve Sbírce zákonů zákon č. 386/2020 Sb., kterým se zrušuje zákonné opatření o dani z nabytí nemovitých věcí. Tomuto aktu předcházelo schválení zákona Poslaneckou sněmovnou a podpis prezidenta Miloše Zemana.

Co zrušení daně z nabytí nemovitých věcí znamená pro všechny z vás, kteří jste koupili nemovitost v prosinci 2019 a později?

Pokud byl vklad vlastnického práva katastrálním úřadem povolen v měsíci prosinci 2019 a později, Daň z nabytí nemovitých věcí již hradit nemusíte. Jestliže jste ale podali daňové přiznání a uhradili daň v průběhu letošního roku, pak můžete příslušný finanční úřad požádat o vrácení daně. Pokud jste daňové přiznání již podali, ale daň prozatím neuhradili, finanční úřad řízení zastaví a z vaší strany není zapotřebí žádný úkon.

Byl prodloužen časový test. Co to znamená?

Doposud platilo, že vlastník nemovité věci je v případě prodeje nemovitosti osvobozen od daně s příjmů, pokud nemovitost vlastní alespoň po dobu 5 let (to je ten tzv. časový test). Nově se tato lhůta prodlužuje na dobu 10 let. Toto však neplatí pro majitele prodávané nemovitosti, kteří zde měli trvalé bydliště. V takovém případě zůstává lhůta dvouletá.

Můžete si i nadále odečíst úroky z úvěru na bydlení (u hypoték)?

Jako kupující máte i nadále možnost odečíst si úroky z úvěru na bydlení. Částka, o kterou si můžete snížit základ daně, se mění ze současných 300.000,-Kč na 150.000,-Kč. Toto snížení se vztahuje až na úvěry, které budou poskytnuté od roku 2021. Do konce letošního roku 2020 si můžete odečíst dosavadní limit ve výši 300.000,-Kč.

Zdroj: ipravnici.cz, realitybreclavsko.cz, FB Aleny Schillerové

Aneta