Historie peněz aneb Jak to všechno začalo... - Švandová Reality

Historie peněz aneb Jak to všechno začalo…

-2 minuty čtení-

Jak to všechno začalo?

Egypt. Toto je místo, kde to zhruba před 5000 lety všechno začalo. Egypťané začali používat zlato a stříbro jako hlavní formu měny. Toto ještě nebyly peníze. Používaly se kousky zlata a stříbra o různé velikosti, hmotnosti a neurčité ryzosti. Nebyly zaměnitelné, protože se nejednalo o stejné jednotky. Zatím nic nemělo stanovenou hodnotu. Nebylo možné cokoliv ocenit pomocí mincí, protože v té době ještě mince neexistovaly. Obchodování bylo stále vlastně handlování a to do doby než došlo k opravdové výměně prostřednictvím cen. 

Jedním z důvodů, proč žijeme ve finančním chaosu, který panuju na celém světě je, že právě lidé nechápou rozdíl mezi penězi a měnou. Rozdíl jsme si psali v prvním článku s názvem A co jsou vlastně zač ty peníze? (můžete si ho přečíst ZDE). Jelikož vlády mohou beztrestně tisknout další a další peníze a tím ředit oběživo, je to neustálý tok peněz z vaší kapsy (z vašeho bankovního účtu) vládě a do bankovního systému.

Důvodem, proč jsou zlato a stříbro optimální formou peněz jsou jejich vlastnosti:

  1. snadný prostředek ke směně (uchovávají velké množství hodnoty v malém rozměru)
  2. jsou to zúčtovací jednotky (ryzí zlato má stejnou hodnotu na celé planetě, takže unce zlata bude stejná, i když ji koupíte v Egyptě, Číně či Spojených státech)
  3. je to uchovatel hodnoty (zlato, které se obchodovalo před 5000 lety se používá dodnes, nekoroduje, je nedělitelné, můžete jej směnit)
  4. je zaměnitelné – ryzí zlato je stejné, bez ohledu na to z jaké části planety pochází
  5. množství je však omezené a je vyčerpatelné (to samé je i u čistého stříbra)

A tohle je ten důvod, který udržuje jeho kupní sílu, protože žádná vláda si zlato ani stříbro nenatiskne.

Během 5000 let si pouze zlato i stříbro uchovaly svoji kupní sílu.

Za tuto dobu se vyskytly stovky nekrytých měn. Ale všechny měny, které nebyly kryté zlatem nebo stříbrem, dříve či později ztratily hodnotu. 

Příště si povíme, co je FIAT Měna.

Petr